Teijo Hyvärinen väylärakentajien työmaapäälliköksi

Rakennusmestari (AMK) Teijo Hyvärinen on aloittanut työmaapäällikkönä väylärakentamisen yksikössä.

Monipuolisen työuran rakentamisen parissa tehnyt Teijo siirtyi parikymmentä vuotta sitten talonrakentamisen puolelta infrarakentamiseen pariin. Vuosiin on kuulunut niin tarjouslaskijan ja työnjohtajan kuin työmaainsinöörin ja työmaapäällikön rooleja useista hankkeista erityisesti pääkaupunkiseudulta.

– Haasteellisin ja opettavaisin työkohde on ollut ehdottomasti Hämeentien katujensaneeraus Helsingissä. Pikkasen pilkettä silmäkulmaan, sopivasti huumoria, kun töitä painetaan lähes tauotta, kääntyy ne kovatkin haasteet voiton puolelle, tuumaa Teijo.

Parhaillaan Teijo tuo laajaa kokemustaan ja näkemystään erilaisista kadunrakennuskohteista Vantaan ratikan itäosan allianssihankkeessa.

– Mukava päästä Kreaten joukkueeseen töihin, samalla oppimaan rakentamisesta lisää ja jakamaan omia kokemuksia.

–  Sellainen elämänasenne on ajansaatossa ja kaikennäköisten tapahtumien johdosta muodostunut, että kun ottaa positiivisen asenteen tekemiseen, haastavammatkin työmaat saadaan hyvässä hengessä päätökseen, Teijo lisää.