Matkustajalaitureiden korotustyöt ja laiturialueen ulkoasun parantaminen osana Pieksämäen asemajärjestelyitä

Kreate toteutti Pieksämäen henkilöratapihan muutostyöt -hankkeen ensimmäisen vaiheen uusimalla Pieksämäen aseman laiturit 1 ja 6. Väyläviraston tilaamassa urakassa Suomen merkittävimpiin rautatieliikenteen risteysasemiin kuuluvan aseman matkustajalaiturit rakennettiin esteettömiksi ja laiturialue sai uuden ilmeen.

Kreaten pohja-, silta- ja ratarakentamisen osaajat työskentelivät Pieksämäen asemalla urakassa, jossa purimme reunalaiturit 1 ja 6 noin 180 metrin matkalta, minkä jälkeen rakensimme ne korotettuina täyttämään Euroopan komission PRM-YTE-asetuksen mukaiset esteettömyysvaatimukset. Uusien laiturielementtien asentamisen lisäksi uusimme laiturin 1 portaikon, molempien laitureiden katokset ja valaistukset sekä paransimme opastusta ja lisäsimme kulkureiteille tuntoon perustuvat merkinnät. Urakassa teimme myös yksittäisiä raide- ja turvalaitemuutoksia.

Laiturimuutosurakassa saimme synergiaetua samaan aikaan toteuttamastamme Pieksämäen aseman mittavasta asematunnelin saneerauksesta. Siinä teimme junaradat alittavan tunnelin kokonaisvaltaisen kunnostamisen lisäksi tunnelin molempiin päihin 75 metriä pitkien katettujen luiskien ja maanpäällisten rakenteiden rakentamisen.

Laitureiden korotusurakan tilaaja Väylävirasto ja urakka-aika 7–11/2023. Työt täydensivät ja jatkoivat Pieksämäen kaupungin asema-alueen muutos- ja kehitystöitä.

Tila

Valmis

Kategoria

Osoite

Asemakatu 2, Pieksämäki

Valmistuminen

11/2023

Projektinjohtaja

Mika Seppälä

Projektin henkilöstö

Tehtävä

Nimi

Puhelin

Sähköposti

Rakennuspäällikkö

Mika Seppälä

+358 50 316 0707

Työmaapäällikkö

Tomi Pyökeri

+358 40 197 8777

Artikkelit