Rataosaajiemme uusin vahvistus on rakennustekniikan diplomi-insinööri Riku Kataja, joka on aloittanut Kreatella työmaapäällikkönä.
Rikulta löytyy vahva kokemus eri tehtävistä erityisesti allianssihankkeista, ja hän on ollut rakentamassa pikaraitioteitä sekä Tampereella että Helsingissä.
– Tampereella työskentelin raitiotien ensimmäisessä ja toisessa osassa ja olin myös valamassa kaupungin ensimmäistä kiintoraidelaattaa. Nyt viimeiset vuodet toimin ensin radan projekti-insinöörinä ja sitten radan työmaapäällikkönä Kruunusillat-allianssissa Helsingissä, Riku kertoo.
Kreaten raiteille Rikun toivat mielenkiintoiset uudet raitiotiehankkeet. Ja löytyyhän talosta myös tuttuja aiemmilta työmailta.
– Hommat Vantaan ratikan itäisen osan kehitysvaiheessa ovat alkaneet vauhdikkaasti radan osuuden laskennan ja suunnittelunohjauksen merkeissä. Innolla lähden mukaan Kreaten kasvavaan raitiotieporukkaan ja allianssihankkeisiin, joissa pääsee hyödyntämään omia oppeja aikaisemmilta vuosilta.